TMHS, JDHS Boys Swim at Petersburg

    Swim file photo. (Klas Stolpe)

    Juneau, Alaska (KINY) - The Thunder Mountain Falcons topped the team scoring on Friday and Saturday at the Petersburg Invitational behind another solid performance from Patrick Foy, but Juneau-Douglas Yadaa.at Kalé stayed in the mix with strong swims from Tytan Frawley, Chris Degener and Chaz VanSlyke.

      On Friday Frawley won the 200 free in 1:49.58, Degener the 200 IM in 2:10.87, VanSlyke the 50 free in 23.39 (with TMHS’ Karthik Sanguni next in 23.40 and Wrangell’s Jack Roberts in 23.78). TMHS’ Foy won the 100 fly in 52.46, JDHS’ VanSlyke the 100 free in 50.99 and Foy the 100 breast in 1:00.51. Sitka’s Matt Rice won the 500 free in 5:21.84 and Craig’s Ethan Dill the 100 back in 57.80.

      On Saturday TMHS’ Benson Boudreaux won the 200 free in 1:56.75, TMHS’ Sven Rasmussen the 200 IM in 2:09.38, Craig’s Dill the 50 free in 22.82 (to Frawley’s 22.97), JDHS’ VanSlyke the 100 fly in 54.90, TMHS’ Foy the 100 free in 48.01, TMHS’ Samson Anderson the 500 free in 5:29.64, TMHS’ Foy the 100 back in 56.03 and TMHS’ Sanguni the 100 back in 1:03.25.

      On Friday JDHS’ Frawley, Matthew Plang, VanSlyke and Degener won the 200 medley relay in 1:44.08 and TMHS’ Foy, Sanguni, Rasmussen and Boudreaux on Saturday in 1:44.62. Foy, Rasmussen, Boudreaux and Sanguni won the 200 free relay on Friday in 1:32.72 and changed the order to win Saturday in 1:32.89. JDHS’ VanSlyke, Adrell Mulgrew-Truitt, Degener and Frawley won the 400 free relay in 3:23.16 on Friday and Craig’s Wes Mank, Elias Mank, Grant Maygren and Dill on Saturday in 3:39.73.

      "The turnaround between the Friday and Saturday meets has been extremely quick,” JDHS coach Seth Cayce said. “The past two meets didn't get over till almost 10 p.m. Friday night and then we had to turn around and be back at the pool by 8 a.m. Saturday morning. Ketchikan was a surprise for everyone but we were better prepared for this past weekend in Petersburg. Competing in sometimes eight events in a 16 hour window can be exhausting but these kids are tough. There have been a lot of good races so far this season. Regions is just over 5 weeks away and it's going to be very competitive. I can't wait."

      FRIDAY TEAM SCORES

    1. TMHS 438; 2. JDHS 294; 3. SITKA 279; 4. KAYHI 257; 5. CRAIG 219; 6. PETERSBURG 166; 7. WRANGELL 103.

      FRIDAY RACE RESULTS

    Boys 200 Yard Medley Relay

    1. JDHS 'A' 1:44.08 (Frawley, Tytan; Plang, Matthew; VanSlyke, Chaz; Degener, Chris); 2. CRAIG 'A' 1:47.57 (Mank, Wes; Maygren, Grant; Dill, Ethan; Mank, Elias); 3. SITKA 'A' 1:52.53 (Turner, Benjamin; Stevens, Brandon; Rice, Matt; Davis, David); 4. PETERSBURG 'A' 1:58.20 (Spiegelmyre, Sean; Cumps, Rik; Pfundt, Caleb; Whitacre, Elijah); 5. TMHS 'A' 1:58.33 (Godkin, Matthew; Rasmussen, Sven; Ely, Kristofer; Brown, Cael); 6. KAYHI 'A' 1:58.85 (Kuharich, Larry; Klinger, Kyan; Lundburg, Alec; Lundburg, Eli); 7. WRANGELL 'A' 2:08.53 (Messmer, Tyson; Lloyd, Max; Roberts, Jack; Booker, Killian).

      Boys 200 Yard Freestyle

    1. Frawley, Tytan JDHS 1:49.58; 2. Rice, Matt SITKA 1:51.05; 3. Dill, Ethan CRAIG 1:54.09; 4. Mank, Wes CRAIG 1:58.08; 5. Mulgrew-Truitt, Adrell JDHS 2:00.26; 6. Whitacre, Elijah PETERSBURG 2:13.04; 7. Godkin, Matthew TMHS 2:13.63; 8. Dash, Trevor KAYHI 2:17.40; 9. Davis, David SITKA 2:18.58; 10. Peterson, Oliver PETERSBURG 2:18.89; 11. Hildabrand, Andrew KAYHI 2:26.82; 12. Eldridge, Ian KAYHI 2:28.15; 13. Coulson, Britin PETERSBURG 2:35.00; --- Cumps, Rik PETERSBURG  DQ.

      Boys 200 Yard IM

    1. Degener, Chris JDHS 2:10.87 2:08.57; 2. Plang, Matthew JDHS 2:12.08 2:13.91; 3. Lundburg, Alec KAYHI 2:21.67 2:21.98; 4. Maygren, Grant CRAIG 2:33.78 2:26.78; 5. Pfundt, Caleb PETERSBURG 2:35.96 2:29.83; 6. Ward, Henrey 14 SITKA NT 2:51.40.

      Boys 50 Yard Freestyle

    1. VanSlyke, Chaz JDHS 23.39; 2. Sanguni, Karthik TMHS 23.40; 3. Roberts, Jack WRANGELL 23.78; 4. Costelo, Jaden SITKA 24.07; 5. Dubiaha, Vanya SITKA 24.21; 6. Spiegelmyre, Sean PETERSBURG 24.36; 7. Mank, Elias CRAIG 24.49; 8. Klinger, Kyan KAYHI 24.55; 9. Stevens, Brandon SITKA 25.50; 10. Ely, Kristofer TMHS  25.65; 11. Turner, Benjamin SITKA 26.30; 12. Messmer, Tyson WRANGELL 26.52; 13. Brown, Cael TMHS 27.07; 14. Rice, Tully CRAIG 27.09; 15. Peterson, Oliver PETERSBURG 28.21; 16. Bergtold, Carter CRAIG 29.32; 17. Cunningham, Stig TMHS 29.44; 18. Yoder, Easton KAYHI 29.51; 19. Rumsey, Owen JDHS 30.00; 20. Booker, Killian WRANGELL 30.34; 21. Haley, Logan PETERSBURG 30.43; 22. Lloyd, Max WRANGELL 32.79; 23. Davis, KaI SITKA NT 33.52; 24. Reel, Cole JDHS 34.43; 25. Schumejda, Lew SITKA 34.52; 26. Turland, Cayden PETERSBURG 37.15.

      Boys 1 mtr Diving

    1. DeTienne-Falls, Brayden TMHS 214.80; 2. Berger, Owen TMHS 198.00; 3. Cunningham, Stig TMHS 186.70; 4. Kiessling, Samuel MHS 157.95; 5. Smith, Paul TMHS 153.65; 6. Marx, Jackson JDHS 143.65; 7. Whitney, Adrian JDHS 106.10.

      Boys 100 Yard Butterfly

    1. Foy, Patrick TMHS 52.46; 2. Boudreaux, Benson TMHS 55.71; 3. Frawley, Tytan JDHS 56.12; 4. Rasmussen, Sven TMHS 57.61; 5. Roberts, Jack WRANGELL 57.85; 6. Ely, Kristofer TMHS 1:05.96; 7. Lundburg, Alec KAYHI 1:07.91; 8. Woods, Ty KAYHI 1:24.14; 9. Lundburg, Eli KAYHI 1:24.84; Mulgrew-Truitt, Adrell JDHS DQ.

      Boys 100 Yard Freestyle

    1. VanSlyke, Chaz JDHS 50.99; 2. Costelo, Jaden SITKA 52.63; 3. Anderson, Samson TMHS 53.43; 4. Mank, Wes 'A' CRAIG 53.62; 5. Kuharich, Larry KAYHI 54.27; 6. Dubiaha, Vanya SITKA 54.48; 7. Whitacre, Elijah PETERSBURG 57.10; 8. Davis, David SITKA 58.11; 9. Booker, Killian WRANGELL 58.32; 10. Cumps, Rik PETERSBURG 58.36; 11. Messmer, Tyson WRANGELL 59.04; 12. Godkin, Matthew TMHS 1:01.13; 13. Ward, Henrey SITKA 1:06.17; 14. Yoder, Easton KAYHI 1:07.14; 15. Coulson, Britin PETERSBURG 1:11.01; 16. Reel, Cole JDHS 1:17.58.

      Boys 500 Yard Freestyle

    1. Rice, Matt SITKA 5:21.84; 2. Rice, Tully CRAIG 5:56.73; 3. Dash, Trevor KAYHI 6:21.01; 4. Brown, Cael TMHS 7:29.22; 5. Bergtold, Carter CRAIG 7:58.93.

      Boys 200 Yard Freestyle Relay

    1. TMHS 'A' 1:32.72 (Foy, Patrick; Rasmussen, Sven; Boudreaux, Benson; Sanguni, Karthik); 2. CRAIG 'A' 1:35.57 (Mank, Wes; Mank, Elias; Maygren, Grant; Dill, Ethan);  3. PETERSBURG 'A' 1:43.64 (Cumps, Rik; Pfundt, Caleb; Spiegelmyre, Sean; Whitacre, Elijah); 4. TMHS 'B' 1:44.28 (Brown, Cael; Godkin, Matthew; Ely, Kristofer; Anderson, Samson);  5. SITKA 'A' 1:46.76 (Costelo, Jaden; Davis, KaI; Stevens, Brandon; Dubiaha, Vanya); 6. JDHS 'A' 1:52.14 (Plang, Matthew; Reel, Cole; Mulgrew-Truitt, Adrell; Rumsey, Owen); 7. WRANGELL 'A' 1:53.06 (Booker, Killian; Messmer, Tyson; Lloyd, Max; Roberts, Jack); --- KAYHI 'A' DQ (Yoder, Easton; Dash, Trevor; Woods, Ty; Hildabrand, Andrew).

      Boys 100 Yard Backstroke

    1. Dill, Ethan CRAIG 57.80; 2. Boudreaux, Benson TMHS 58.55; 3. Spiegelmyre, Sean PETERSBURG 1:03.37; 4. Turner, Benjamin SITKA 1:03.61; 5. Kuharich, Larry KAYHI 1:05.07; 6. Klinger, Kyan KAYHI 1:05.11; 7. Degener, Chris JDHS 1:05.48; 8. Maygren, Grant CRAIG 1:05.97; 9. Pfundt, Caleb PETERSBURG 1:08.81; 10. Rumsey, Owen JDHS 1:19.33; 11. Eldridge, Ian KAYHI 1:23.60; 12.Haley, Logan PETERSBURG 1:27.07; 13. Schumejda, Lew SITKA 1:29.65; --- Turland, Cayden PETERSBURG DQ.

      Boys 100 Yard Breaststroke

    1. Foy, Patrick TMHS 1:00.51; 2. Sanguni, Karthik TMHS 1:04.91; 3. Plang, Matthew JDHS 1:07.16; 4. Rasmussen, Sven TMHS 1:08.30; 5. Anderson, Samson TMHS 1:08.44; 6. Stevens, Brandon SITKA 1:08.59; 7. Mank, Elias CRAIG 1:12.89; 8. Hildabrand, Andrew KAYHI 1:23.46; 9. Woods, Ty KAYHI 1:26.35; 10. Davis, KaI 15 SITKA 1:27.94; 11. Lundburg, Eli KAYHI 1:28.30; 12. Lloyd, Max WRANGELL 1:33.47.

      Boys 400 Yard Freestyle Relay

    1. JDHS 'A' 3:23.16 (VanSlyke, Chaz; Mulgrew-Truitt, Adrell; Degener, Chris; Frawley, Tytan); 2. TMHS 'A' 3:23.47 (Boudreaux, Benson; Anderson, Samson; Sanguni, Karthik; Foy, Patrick); 3. SITKA 'A' 3:41.38 (Dubiaha, Vanya; Davis, David; Costelo, Jaden; Rice, Matt); 4. KAYHI 'A' 3:51.64 (Kuharich, Larry; Dash, Trevor; Lundburg, Alec; Klinger, Kyan); 5. KAYHI 'B' 4:35.18 (Hildabrand, Andrew; Yoder, Easton; Woods, Ty; Eldridge, Ian).

      SATURDAY TEAM SCORES

    1. TMHS 479; 2. SITKA 316; 3. JDHS 295; 4. KAYHI 258; 5. CRAIG 199; 6. PETERSBURG 180; 7. WRANGELL 89.

      SATURDAY RACE RESULTS

      Boys 200 Yard Medley Relay

    1. TMHS 'A' 1:44.62 (Foy, Patrick; Sanguni, Karthik; Rasmussen, Sven; Boudreaux, Benson); 2. JDHS 'A' 1:46.39 (VanSlyke, Chaz; Degener, Chris; Plang, Matthew; Frawley, Tytan); 3. CRAIG 'A' 1:48.03 (Mank, Wes; Maygren, Grant; Dill, Ethan; Mank, Elias); 4. SITKA 'A' 1:51.56 (Turner, Benjamin; Stevens, Brandon; Costelo, Jaden; Rice, Matt); 5. JDHS 'B' 1:58.25 (Godkin, Matthew; Anderson, Samson; Ely, Kristofer; Brown, Cael); 6. PETERSBURG 'A' 1:59.61 (Pfundt, Caleb; Cumps, Rik; Spiegelmyre, Sean; Whitacre, Elijah); 7. WRANGELL 'A' 2:08.55 (Messmer, Tyson; Lloyd, Max; Roberts, Jack; Booker, Killian); 8. SITKA ‘B’ 2:09.12 (Davis, KaI; Davis, David; Ward, Henrey; Dubiaha, Vanya); --- KAYHI 'A' DQ (Yoder, Easton; Lundburg, Eli; Hildabrand, Andrew; Woods, Ty).

    Boys 200 Yard Freestyle

    1. Boudreaux, Benson TMHS 1:56.75; 2. Anderson, Samson TMHS 1:59.33; 3. Sanguni, Karthik TMHS 2:00.61; 4. Klinger, Kyan KAYHI  2:05.44; 5. Stevens, Brandon SITKA 2:06.47; 6. Rice, Tully CRAIG 2:08.54; 7. Brown, Cael TMHS  2:28.44; 8. Rumsey, Owen JDHS N2:30.79; 9. Eldridge, Ian KAYHI 2:34.52.

    Boys 200 Yard IM

    1. Rasmussen, Sven TMHS 2:09.38; 2. Rice, Matt SITKA 2:10.32; 3. Whitacre, Elijah PETERSBURG 2:33.24; 4. Yoder, Easton KAYHI 2:48.57; 5. Haley, Logan PETERSBURG 2:57.90; --- Lundburg, Eli KAYHI DQ; --- Peterson, Oliver PETERSBURG DQ; --- Messmer, Tyson WRANGELL DQ.

    Boys 50 Yard Freestyle

    1. Dill, Ethan CRAIG 22.82; 2. Frawley, Tytan JDHS 22.97; 3. Mank, Wes CRAIG 23.35; 4. Costelo, Jaden SITKA 24.39; 5. Dubiaha, Vanya SITKA 24.43; 6. Kuharich, Larry KAYHI  24.54; 7. Mulgrew-Truitt, Adrell JDHS 24.64; 8. Plang, Matthew JDHS 24.72; 9. Mank, Elias CRAIG 24.78; 10. Degener, Chris DHS 24.82; 11. Cumps, Rik PETERSBURG 25.70; 12. Maygren, Grant CRAIG 25.91; 13. Ely, Kristofer TMHS 25.96; 14. Hildabrand, Andrew KAYHI 27.29; 15. Davis, David SITKA 27.30; 16. Ward, Henrey SITKA  28.93; 17. Cunningham, Stig TMHS 28.97; 18. Woods, Ty KAYHI 29.90; 19. Coulson, Britin PETERSBURG 30.18; 20. Booker, Killian WRANGELL 30.88; 21. Schumejda, Lew SITKA 32.07; 22. Lloyd, Max WRANGELL 32.97; 23. Davis, KaI SITKA 33.31; 24. Reel, Cole JDHS 36.59; 25. Turland, Cayden PETERSBURG 38.41.

      Boys 1 mtr Diving

    1. DeTienne-Falls, Brayden TMHS 217.65; 2. Cunningham, Stig TMHS 192.85; 3. Berger, Owen TMHS 184.80; 4. Smith, Paul TMHS 174.20; 5. Whitney, Adrian JDHS 130.75; 6. Marx, Jackson JDHS 119.95.

      Boys 100 Yard Butterfly

    1. VanSlyke, Chaz JDHS 54.90; 2. Dash, Trevor KAYHI  59.27; 3. Degener, Chris DHS 1:08.40.

      Boys 100 Yard Freestyle

    1. Foy, Patrick TMHS 48.01; 2. Dill, Ethan CRAIG 51.70; 3. Boudreaux, Benson TMHS 52.12; 4. Roberts, Jack WRANGELL 52.65; 5. Mulgrew-Truitt, Adrell JDHS 53.53; 6. Klinger, Kyan KAYHI 54.21; 7. Spiegelmyre, Sean PETERSBURG 54.90; 8. Plang, Matthew JDHS 55.04; 9. Stevens, Brandon SITKA 55.22; 10. Ely, Kristofer TMHS55.74; 11. Mank, Elias CRAIG 56.23; 12. Turner, Benjamin SITKA 57.10; 13. Messmer, Tyson WRANGELL 58.73; 14. Rice, Tully CRAIG 59.20; 15. Pfundt, Caleb PETERSBURG 59.22; 16. Hildabrand, Andrew KAYHI 1:02.68; 17. Brown, Cael TMHS 1:03.37; 18. Haley, Logan PETERSBURG 1:08.35; 19. Davis, KaI SITKA 1:15.29; 20. Bergtold, Carter CRAIG 1:22.29; 21. Turland, Cayden PETERSBURG 1:28.64; --- Booker, Killian WRANGELL DQ.

    Boys 500 Yard Freestyle

    1. Anderson, Samson TMHS 5:29.64; 2. Lundburg, Alec KAYHI  5:45.60; 3. Dubiaha, Vanya SITKA 5:55.24; 4. Woods, Ty KAYHI  6:05.93; 5. Godkin, Matthew TMHS 6:08.00; 6. Eldridge, Ian KAYHI  7:03.84.

    Boys 200 Yard Freestyle Relay

    1. TMHS 'A' 1:32.89 (Boudreaux, Benson; Rasmussen, Sven; Sanguni, Karthik; Foy, Patrick); 2. JDHS 'A' 1:33.33 (VanSlyke, Chaz; Degener, Chris; Mulgrew-Truitt, Adrell; Frawley, Tytan); 3. SITKA 'A' 1:38.57 (Dubiaha, Vanya; Stevens, Brandon; Costelo, Jaden; Rice, Matt); 4. KAYHI 'A' 1:40.83 (Klinger, Kyan; Kuharich, Larry; Dash, Trevor; Lundburg, Alec); 5. WRANGELL 'A' 1:53.31 (Booker, Killian; Messmer, Tyson; Lloyd, Max; Roberts, Jack); 6. KAYHI 'B' 2:03.21 (Yoder, Easton; Eldridge, Ian; Hildabrand, Andrew; Lundburg, Eli); 7. PETERSBURG 'A' 2:10.27 (Coulson, Britin; Haley, Logan; Turland, Cayden; Peterson, Oliver).

      Boys 100 Yard Backstroke

    1. Foy, Patrick TMHS 56.03; 2. Mank, Wes CRAIG 57.63; 3. Rice, Matt SITKA 1:00.40; 4. Rasmussen, Sven TMHS 1:02.68; 5. Dash, Trevor KAYHI 1:02.92; 6. Turner, Benjamin SITKA 1:05.34; 7. Godkin, Matthew TMHS 1:13.08; 8. Peterson, Oliver PETERSBURG 1:15.46; 9. Ward, Henrey SITKA 1:24.42; 10. Bergtold, Carter CRAIG 1:46.70; --- Lundburg, Eli KAYHI DQ; --- Coulson, Britin PETERSBURG DQ; --- Reel, Cole JDHS DQ.

    Boys 100 Yard Breaststroke

    1. Sanguni, Karthik TMHS 1:03.25; 2. VanSlyke, Chaz JDHS 1:06.13; 3. Roberts, Jack WRANGELL 1:08.31; 4. Costelo, Jaden SITKA 1:09.20; 5. Maygren, Grant CRAIG 1:13.17; 6. Pfundt, Caleb PETERSBURG 1:17.15; 7. Spiegelmyre, Sean PETERSBURG 1:17.17; 8. Kuharich, Larry KAYHI :18.48; 9. Lundburg, Alec KAYHI 1:18.56; 10. Cumps, Rik PETERSBURG 1:19.22; 11. Davis, David SITKA 1:19.34; 12. Whitacre, Elijah PETERSBURG 1:21.94; 13. Rumsey, OwenJDHS 1:25.58; 14.Yoder, Easton KAYHI  1:27.41; 15. Lloyd, Max WRANGELL 1:33.28; --- Frawley, Tytan JDHS DQ.

      Boys 400 Yard Freestyle Relay

    1. CRAIG 'A' 3:39.73 (Mank, Wes; Mank, Elias; Maygren, Grant; Dill, Ethan); 2. KAYHI 'A' 3:47.44 (Klinger, Kyan; Lundburg, Alec; Kuharich, Larry; Dash, Trevor); 3. PETERSBURG 'A' 4:00.57 (Cumps, Rik; Pfundt, Caleb; Whitacre, Elijah; Spiegelmyre, Sean); 4. TMHS 'A' 4:09.89 (Godkin, Matthew; Brown, Cael; Ely, Kristofer; Anderson, Samson); 5. SITKA 'A' 4:31.69 (Ward, Henrey; Davis, Kai; Schumejda, Lew; Turner, Benjamin); 6. JDHS 'A' 4:32.67 (Plang, Matthew; Reel, Cole; Mulgrew-Truitt, Adrell; Rumsey, Owen).

    More from Sports

    • Crimson Bears Girls Too Much for Lady Braves

      Juneau, Alaska (KINY) - The Juneau-Douglas High School: Yadaa.at Kalé Crimson Bears girls were too tall, too fast and shot too well for the Mt. Edgecumbe High School Lady Braves, winning on the rock in Sitka on Friday 57-40 and Saturday 62-35.

    • Falcons Boys Outshoot Nome

      Juneau, Alaska (KINY) - The Thunder Mountain High School boys basketball team finished their stint in the Palmer Elks Showdown Tournament on Saturday outshooting the Nome Nanooks 81-75.

    • Falcons Girls Fall to Thunderbirds

      Juneau, Alaska (KINY) - The Thunder Mountain High School girls basketball team wrapped up another hard-fought weekend on the road, finishing the Palmer Elks Showdown Tournament on Saturday in a 54-39 loss to the East Anchorage Thunderbirds.

    • Nadal, Others on Djokovic Saga: ‘Bit Tired of the Situation’

      MELBOURNE, Australia (AP) — Rafael Nadal’s first Grand Slam match in more than seven months is on the horizon, he is coming back from a painful left foot problem that limited him to one tournament over the last half of last season and he got COVID-19 in December.

    • Falcons Boys Fall to Wolfpack in Palmer Tournament Loss

      Juneau, Alaska (KINY) - The Thunder Mountain Falcons boys basketball team fell 41-31 to the West Valley Wolfpack in their second game of the Elks Showdown Tournament at Palmer on Friday.

    Comments

    Add a comment

    Log in to the club to add your comment.

    Current Conditions

    Crude Oil Price