Girls State Swim Championship Slideshow

    Juneau, Alaska (KINY) - A Summer Olympic gold medalist added two more high school gold medals to her trophy case, a senior's last swim was a championship with his teammates, a sophomore broke a record older than he is, multiple athletes won two state titles, and 248 swimmers returned to the pool after a COVID hiatus to bring some sort of normalcy to the sporting world during last weekend's ASAA state swim and dive championship at Anchorage's Bartlett High School pool.

      Seward senior Lydia Jacoby, a Team USA olympic medalist, won two events (200 IM, 100 breast), including breaking her own state record in the breaststroke and was selected the outstanding female swimmer of the meet along with Homer senior Jillian Crooks, another summer olympian, who won two events (200 free, 100 free); Lathrop sophomore Avery Hafele doubled up in wins (100 back, 100 fly); Juneau-Douglas senior Tytan Frawley anchored the meet ending boys 400 free relay (after winning the 200 free and placing second in the 500), coming from behind to tie Kodiak for the title; Thunder Mountain sophomore Patrick Foy won two events (200 IM, 100 breast), breaking the 21-year-old mark for the breaststroke and being selected the outstanding male swimmer of the meet; and, while COVID mitigations required vouchers for select fans attending and non-racing athletes cheered from the bleacher seats, the event provided a closure for senior high school swimmers and a promise of better things to come for those returning to pools next season.

      Following are the top girls eight state placers and the next best southeast swimmers from the recent state swim and dive championships, with a slide show following.

    2021 GIRLS ASAA STATE SWIM/DIVE CHAMPIONSHIP RESULTS

    GIRLS - Team Rankings

      1, Dimond 98. 2, West Valley 70. 3, Colony 62. 4, Eagle River 49. 5, Juneau Douglas 43. 5, Homer 43. 7, Lathrop 38. 8, Kodiak 31. 9, Seward 23. 10, Thunder Mountain 22. 11, Palmer 14. 12, Monroe 13. 13, South Anchorage 11. 14, Hutchison 10. 15, Wasilla 7. 16, Sitka 6. 17, Soldotna 5. 18, North Pole 4. 18, West Anchorage 4. 20, Service High 2.

    EVENT RANKINGS (top 8 state finals & next best southeast semifinal placers)

    GIRLS 200 Yard Medley Relay

      1, Dimond 1:48.37 Hannah Boyce, Isabelle Borke, Brooke Dittlinger, Mia Sperbeck. 2, Colony 1:49.02. 3, West Valley 1:51.07. 4, Lathrop 1:52.52. 5, Juneau Douglas 1:53.35 Tahlia Gerger, Emma Fellman, Samantha Schwarting, Pacific Ricke. 6, Kodiak 1:53.63. 7, Thunder Mountain 1:53.69 Nancy Liddle, Caitlin Sanders, Jamie Heidersdorf, Olivia Mills. 8, South Anchorage 1:54.68.

    GIRLS 200 Yard Freestyle

      1, Jillian Crooks, HOMER, 1:49.85. 2, Dreamer Kowatch, DIMOND, 1:52.12. 3, Samantha Bristor, WEST VALLEY, 1:52.50. 4, Samantha Schwarting, JDHS, 1:57.21. 5, Hannah Boyce, DIMOND, 1:59.02. 6, Lola Woodward, EAGLE RIVER, 2:00.18. 7, Ally Ferguson, PALMER, 2:00.40. 8, Emma Gassman, SITKA, 2:02.27. 11, Nancy Liddle, TMHS, 2:03.57. 12, Pacific Ricke, JDHS, 2:04.19. 16, Razie Guillory, SITKA, 2:07.19.

    GIRLS 200 Yard IM

      1, Lydia Jacoby, SEWARD, 2:05.70. 2, Jean Cook, MONROE, 2:09.54. 3, Kiara Borchardt, EAGLE RIVER, 2:12.65. 4, Emma Fellman, JDHS, 2:12.88. 5, Jasmine Anderson, COLONY, 2:14.67. 6, Caroline Waters, DIMOND, 2:14.93. 7, Megan McLaughlin, SOUTH, 2:19.00. 8, Zoe Fencil, SOUTH, 2:20.01. 10, Tahlia Gerger, 2:21.45. 14, Gabrielle Anderson, TMHS, 2:25.25. 15, Jenny Chester, TMHS 2:25.59.

    GIRLS 50 Yard Freestyle

      1, Anna Keen, EAGLE RIVER, 23.61. 2, Isabelle Borke, DIMOND, 24.01. 3, Alison Narog, KODIAK, 24.69. 4, Blaque Secor, WEST VALLEY, 24.85. 5, Joscelyn Barrette, COLONY, 25.13. 6, Olivia Mills, TMHS, 25.15. 7, Mia Sperbeck, DIMOND, 25.26. 8, Brooke Dittlinger, DIMOND, 25.35. 16, Sadie Jenkins, TMHS, 26.48..

    GIRLS Diving

      1, Grace Greene, HUTCHISON, 373.10. 2, Ally Hrncir, PALMER, 366.60. 3, Audrey Dietz, WASILLA, 361.55. 4, Abriella Werner, SOLDOTNA, 346.35. 5, Paige Sheridan, NORTH POLE, 343.45. 6, Asha Gerteisen, COLONY, 330.85. 7, Ava Pletnikoff, WEST VALLEY, 317.55. 8, Tori Mack, WASILLA, 312.90. 13, Emily Bolling, KAYHI, 126.00. 14, Kellyn Briggs, KAYHI, 100.15.

    GIRLS 100 Yard Butterfly

      1, Avery Hafele, LATHROP, 55.70. 2, Carly Nelson, HOMER, 56.36. 3, Kiara Borchardt, EAGLE RIVER, 56.47. 4, Dreamer Kowatch, DIMOND, 56.56. 5, Asyia Shank, WEST VALLEY, 58.73. 6, Mia Nappi, SEWARD, 1:00.71. 7, Brooke Dittlinger, DIMOND, 1:01.09. 8, Evelyn Rupp, WEST VALLEY, 1:01.23. 11, Ada Creighton, CRAIG, 1:04.55. 13, Lucia Chapell, HAINES, 1:06.82. 14, Lauren Olson, KAYHI, 1:07.24. 15, Jamie Heidersdorf, TMHS, 1:08.80.

    GIRLS 100 Yard Freestyle

      1, Jillian Crooks, HOMER, 50.70. 2, Isabelle Borke, DIMOND, 52.91. 3, Carly Nelson, HOMER, 53.05. 4, Ally Ferguson, PALMER, 54.21. 5, Alison Narog, KODIAK, 54.39. 6, Blaque Secor, WEST VALLEY, 54.42. 7, Olivia Mills, TMHS, 54.92. 8, Joscelyn Barrette, COLONY, 55.58. 12, Caitlin Sanders, TMHS, 56.59.

    GIRLS 500 Yard Freestyle

      1, Samantha Bristor, WEST VALLEY, 5:12.35. 2, Samantha Schwarting, JDHS, 5:19.50. 3, Lori Houghton, COLONY, 5:24.04. 4, Paige Antrobus, DIMOND, 5:28.04. 5, Pacific Ricke, JDHS, 5:30.11. 6, Meah McCallum, WEST VALLEY, 5:31.78. 7, Nancy Liddle, TMHS, 5:32.77. 8, Cassidy Welsh, HUTCHISON, 5:35.50.

    GIRLS 200 Yard Freestyle Relay

      1, Dimond 1:36.91 Isabelle Borke, Brooke Dittlinger, Mia Sperbeck, Dreamer Kowatch. 2, Eagle River 1:38.63. 3, Homer 1:39.26. 4, Lathrop 1:41.53. 5, West Valley 1:42.12. 6, Thunder Mountain 1:42.26 Sadie Jenkins, Alex Jenkins, Olivia Mills, Caitlin Sanders. 7, Colony 1:45.02. 8, Service 1:45.49.

    GIRLS 100 Yard Backstroke

      1, Avery Hafele, LATHROP, 58.04. 2, Amaya Rocheleau, KODIAK, 58.76. 3, Lola Woodward, EAGLE RIVER, 58.84. 4, Emma Gassman, SITKA, 59.77. 5, Josephine Rogness, COLONY, 59.89. 6, Evelyn Rupp, WEST VALLEY, 59.96. 7, Caitlin Sanders, TMHS, 1:00.21. 8, Hannah Boyce, DIMOND, 1:00.67. 15, Tahlia Gerger, JDHS, 1:03.98. 16, Manami Lehman, CRAIG, 1:05.22.

    GIRLS 100 Yard Breaststroke

      1, Lydia Jacoby, SEWARD, 59.66. 2, Jasmine Anderson, COLONY, 1:03.71. 3, Jean Cook, MONROE, 1:04.07. 4, Anna Keen, EAGLE RIVER, 1:04.70. 5, Emma Fellman, JDHS, 1:06.38. 6, Jasmine Biederman, COLONY, 1:07.35. 7, Mia Nappi, SEWARD, 1:07.70. 8, Jamie Heidersdorf, TMHS, 1:09.96. 9, Parker Boman, JDHS, 1:10.53. 15, Taiya Wells, CRAIG, 1:13.72. 16, Lauren Olson, KAYHI, 1:14.94.

    GIRLS 400 Yard Freestyle Relay

      1, Dimond 3:36.51 Dreamer Kowatch, Emma Beltzer, Caroline Waters, Hannah Boyce. 2, West Valley 3:37.59. 3, Colony 3:43.38. 4, Juneau Douglas 3:43.89 Samantha Schwarting, Tahlia Gerger, Emma Fellman, Pacific Ricke. 5, Kodiak 3:48.86. 6, South Anchorage 3:50.80. 7, West Anchorage 3:55.08. 8, Thunder Mountain 3:55.66 Sadie Jenkins, Gabrielle Anderson, Alex Jenkins, Nancy Liddle.

     

    More from Sports

    • Crimson Bears Hockey Team Hosting Kodiak

      Juneau, Alaska (KINY) - Last weekend’s winless road trip doesn’t mean the Juneau-Douglas Yadaa.at Kalé hockey team was unsuccessful. The Crimson Bears put in some serious ice time in a 2-2 overtime tie with Homer, a 4-3 loss to Homer and a 5-4 overtime loss to Kenai and will use that experience when they host Kodiak this Friday and Saturday at Treadwell Arena.

    • Fellman Crushes Ice Mile Swim

      Juneau, Alaska (KINY) - Juneau resident Cheryl Fellman, 49, became one of just 44 people in the United States, and 424 worldwide, to complete the International Ice Swimming Association’s Ice Mile, finishing the swim along the shore of Auke Rec on Saturday in 34 minutes and 49.21 seconds.

    • Crimson Bears Hockey Team Battles on Kenai Road Trip

      Juneau, Alaska (KINY) - One night after skating to a 2-2 tie in an overtime game against Homer, the Juneau-Douglas Yadaa.at Kalé Crimson Bears dropped a 4-3 rematch against the Mariners on Friday and then dropped a 5-4 game in overtime at Kenai on Saturday.

    • Falcons Takedown Neighboring Grapplers in Pilot Invitational

      Juneau, Alaska (KINY) - There are 1,440 minutes in a day. If you are a wrestler, only six of those matter and if you are a Thunder Mountain High School grappler sometimes you need less than that. The Falcons placed 12 wrestlers in the finals of the Pilot Invitational with six winning titles and three being runners up en route to a team title over six visiting squads.

    • Senior Wrestlers Honored at Pilot Invitational

      Juneau, Alaska (KINY) - The Thunder Mountain High School wrestling team honored Falcons senior wrestlers Blaze Darbonne, Kadin Messmer, Kaleb Paddock and Thomas Jim before the championship rounds of Saturday’s Brandon Pilot Invitational at TMHS gym.

    Comments

    Add a comment

    Log in to the club to add your comment.

    Current Conditions

    Crude Oil Price