Gov. Dunleavy names new appointments to boards, commissions

    Juneau, Alaska (KINY) - The Dunleavy administration has announced appointments to statewide boards and commissions.

    Governor Michael J. Dunleavy announced the following appointments to State of Alaska State boards and commissions on Friday.

    “Governor Dunleavy has assembled an incredible team of public servants, policy experts and professionals to serve in his administration and across numerous public boards and commissions. He appreciates these individuals willingness to serve and thanks them for giving their time and talents to Alaska,” said Press Secretary Matt Shuckerow.

    Alaska Commission on Aging
    •    Nona Safra of Anchor Point
    Term: 1/25/19 -  9/1/21
    •    Mike Coons of Palmer
    Term: 1/16/19 -  9/1/21

    Alaska Commission on Judicial Conduct
    •    Trevor Shaw of Ketchikan
    Term: 3/1/19 – 3/1/23

    Alaska Judicial Council
    •    David Parker of Wasilla (reappointment)
    Term: 3/1/19 – 3/1/25

    Alaska Police Standards Council
    •    Jennifer Winkelman of Juneau (Correctional Administrative Officer)
    Term: 1/18/19 – 3/1/20
    •    Rebecca Hamon of King Salmon (reappointment)
    Term: 3/1/19 – 3/1/23
    •    Chief Stephen Dutra of North Pole (reappointment)
    Term: 3/1/19-3/1/23
    •    Chief Burke Waldron of Bethel (reappointment)
    Term: 1/18/19 – 3/1/20

    Alaska Workers’ Compensation Board
    •    Bob Doyle of Wasilla
    Term: 3/1/19 -3/1/22
    •    Bradley Austin of Juneau (reappointment)
    Term: 3/1/19 -3/1/22
    •    Sarah LeFebvre of Fairbanks (reappointment)
    Term: 3/1/19 -3/1/22
    •     Dr. Christopher Twiford of Kodiak
    Term: 3/1/19 -3/1/22
    •    Albert Haynes of Wasilla
    Term: 3/1/19 -3/1/22
    •    Sara Faulkner of Homer
    Term: 3/1/19 -3/1/22
    •    Randy Beltz of Anchorage
    Term: 3/1/19 -3/1/22
    •    Julie Duquette of Fairbanks
    Term: 3/1/19 -3/1/22

    Big Game Commercial Services Board
    •    Tom Harris of Anchorage  
    Term: 9/11/18 -3/1/22 *
    •    Jason Bunch of Kodiak (reappointment)
    Term: 3/1/19 – 3/1/23
    •    Cash Joyce of Wasilla (reappointment)
    Term: 3/1/19 – 3/1/23

    Board of Direct-Entry Midwives
    •    Cathy Mosher of Willow
    Term: 3/1/19 -3/1/23

    Board of Governors of Alaska Bar Association
    •    Jedediah Cox of Anchorage
    Term: 3/1/19 – 3/1/22

    Board of Marine Pilots
    •    Edward Sinclair of Juneau
    Term: 3/1/19-3/1/23

    Board of Massage Therapy
    •    Julie Endle of Palmer
    Term: 1/24/19 – 3/1/21

    Board of Nursing
    •    Julie Tisdale of Anchorage
    Term: 3/1/19 – 3/1/23
    •    Danette Schloeder of Anchorage
    Term: 3/1/19 – 3/1/23
    •    Marisha Dieters of Eagle River
    Term: 1/24/19 – 3/1/22
    •    Wendy Monrad of Anchorage
    Term: 1/24/19 – 3/1/20
    •    Shannon Connelly of Palmer
    Term: 1/24/19 – 3/1/22

    Board of Social Work Examiners
    •    Geoffry McCormick of North Pole (reappointment)
    Term: 3/1/19 – 3/1/22
    •    Colleen Vague of Wasilla
    Term: 1/24/19 – 3/1/21

    Board of Psychologists and Psychological Associate Examiners
    •    Dr. Erin Johnson of Anchorage
    Term: 3/1/19 – 3/1/23
    •    Dr. Matthew Dammeyer of Soldotna
    Term: 3/24/19 – 3/1/21

    Board of Veterinary Examiners
    •    Scott Flamme of Fairbanks
    Term: 3/1/19 – 3/1/23

    Executive Clemency Advisory Committee
    •    Ralph Samuels of Anchorage (Chair)
    Term: 1/24/19 – 3/1/22
    •    Carol Fraser of Anchorage
    Term: 1/24/19 – 3/1/21
    •    Scotty Barr of Kotzebue
    Term: 1/24/19 – 3/1/20

    Fishermen’s Fund Advisory and Appeals Council
    •    Moses Toyukak Sr of Manokotak
    Term: 3/1/19 -3/1/24

    Marijuana Control Board
    •    Vivian Stiver of Fairbanks
    Term 2/28/19-3/1/22
    •    Lt. Christopher Jaime of Soldotna
    Term: 1/18/19 – 3/1/20

    Personnel Board
    •    Craig Johnson of Anchorage
    Term: 1/18/19 – 3/1/20

    Professional Teaching Practices Commission
    •    Todd Smoldon of Wasilla
    Term: 1/24/19 – 3/1/22

    State Commission for Human Rights
    •    Marcus Sanders (Anchorage)
    Term: 3/1/19 – 3/1/24

    Violent Crimes Compensation Board
    •    John Francis of Wasilla
    Term: 3/1/19 – 3/1/22

    Workers Compensation Appeals Commission
    •    Charles Collins, Jr of Juneau
    Term: 3/1/19 – 3/1/24

    *Gov. Walker appointee being forwarded for confirmation.

     

    More from News of the North

    Current Conditions

    Crude Oil Price